Market

Category

News images

Download news images and logotypes

203 GylleneUttern_Konferens_2023.jpg
Torrhamn
Johan Sjöhagra i varuhus_0.jpg
Kristin Boman 230529 (2)_0.jpg
Karl-Johan Blank.png
Mikaela Grundström_JulaHotell_Porträtt_6000x4000 3.jpg
Johan Sjöhagra
Marjarp 202302 7_50034.jpg
See all

Contact

If you have questions about Jula Holding’s press releases and new items, please contact us by email or telephone.

06:002023-03-14

Jula avaa uuden tavaratalon Hyvinkäällä

Jaakko Soini_Country Manager_Jula Finland.jpg

Vaasan menestyksekkäiden avajaisten jälkeen Jula jatkaa laajentumistaan Suomessa. Maaliskuussa ruotsalainen kodinfiksaajaketju avaa tavaratalon Raisiossa ja syksyllä avataan Jula-tavaratalo Hyvinkäällä.

Tavoitteena on tulla valtakunnalliseksi ja avata Suomeen paljon lisää tavarataloja tulevina vuosina.

–Jula näkee suurta potentiaalia Suomen markkinoilla, ja nykyisestä taloustilanteesta huolimatta emme aio hidastaa laajentumisvauhtia. Investoimme voimakkaasti ja suunnittelemme perustavamme lähivuosina noin viisi uutta tavarataloa vuodessa, Jula Suomen maajohtaja Jaakko Soini sanoo.

Laaja valikoima edullisesti

Jula on ruotsalainen kodinfiksaajaketju, joka tarjoaa ”tee-se-itse”-ihmisille laajan valikoiman tuotteita kotiin, puutarhaan ja vapaa-aikaan alhaiseen hintaan. Vuonna 1979 perustetun perheyrityksen liikevaihto on noin miljardi euroa, ja sillä on tällä hetkellä tavarataloja ja verkkokauppa Ruotsissa, Norjassa, Puolassa, Suomessa sekä verkkokauppa Itävallassa.

– Meillä on ollut loistava aloitus Suomessa. Monet suomalaiset fiksaavat mielellään asioita kotona, ja Julan edullinen konsepti sopii Suomen markkinoille. Harva muu tavaratalo Suomessa tarjoaa kodinfiksaajalle yhtä laajaa valikoimaa saman katon alla. Jula tarjoaa myös valtakunnallisen ja modernin verkkokaupan, jula.fi, Jaakko Soini jatkaa.

Avaamme monta tavarataloa

Hyvinkään tavaratalon pinta-ala tulee olemaan 2700 neliömetriä ja sen valikoimassa on noin 15 000 tuotetta. Tavaratalo luo noin 20 työpaikkaa, ja uusien työntekijöiden rekrytointi alkaa keväällä.

Olemme iloisia voidessamme avata uusia tavarataloja, jotka vahvistavat paikallista kauppaa ja luovat työpaikkoja. Jula on tässä tärkeässä roolissa, ja olen vakuuttunut siitä, että saamme hyvän vastaanoton Hyvinkäällä, Jaakko sanoo.

Jaakko Soini_Country Manager_Jula Finland.jpg

Lisätietoa antaa

Jaakko Soini, maajohtaja Jula Finland OY

sähköposti jaakko.soini@jula.com

Puhelin +358 40 835 2791




Newsroom images

Newsroom images and logotypes

Kristin Boman 230529 (2)_0.jpg
Jula Stadshotell Skara 202208_0.jpg
Hopp sommarjobb
Marjarp 202302 3_50034.jpg
Kristin Boman 231025 1 1.jpg
Peder Larsson
Marjarp 220509 (1)_50034.jpg
First sod Marjarp
See all